ORUÇ BABA'YA YOĞUN İLGİ

Haber Tarihi : 22.08.2009 10:03:18 Her Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da İstanbullular dileklerinin gerçekleşmesi umuduyla ilk iftarlarını Fatih ilçesindeki Oruç Baba Türbesi'nde yaptı
A +   A -

 

Şehrimini semtinde bulunan Oruç ; Baba Tü ; rbesi ' nde oruç ; larını aç ; mak isteyen vatandaşlar , ö ; ğle saatlerinde tü ; rbeye gelmeye başladı . İftar saatinin yaklaşmasıyla kalabalıklar sokaklara taştı ve ç ; evredeki yollarda trafiğin sıkışması gö ; zlendi . Oruç ; Baba ' nın yaptığı gibi sirke ve ekmekle oruç ; larını aç ; mak isteyen ç ; oğu kadın vatandaş , oruç ; larını aç ; tıktan sonra Baba ' nın mezar taşına ellerini , cü ; zdanlarını , paralarını ve anahtar gibi ç ; eşitli eşyayı sü ; rerek dilekte bulundu .

Bazı televizyon kanallarının Oruç ; Baba Tü ; rbesi ' nden canlı yaparken tü ; rbeye ç ; ıkan yollarda bazı vatandaşların sirke ve ekmek satışı yaptığı gö ; zlendi .

ORUÇ ; BABA KİMDİR?

İlk iftarı Oruç ; Baba Tü ; rbesi ' nde yapanlar , dileklerinin gerç ; ekleşeceğine inanıyor . Oruç ; Baba ismiyle anılan kişinin eskiden aynı semtte yaşadığı , ç ; ok fakir olduğu iç ; in iftarını bir parç ; a kuru ekmek ve sirkeyle aç ; tığı rivayet ediliyor . Bu yü ; zden ilk iftarını Oruç ; Baba Tü ; rbesi ' nde onun gibi yapanlar , dileklerinin gerç ; ekleşeceğine inanıyor .

Başka bir rivayete gö ; re Oruç ; Baba ' nın 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu ve askerlere su ve yemek tedarik etmekle gö ; revli olan Oruç ; Baba ' nın , su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sü ; rdü ; rdü ; ğü ; ne , &ldquo ; baba&rdquo ; lakabının da buradan geldiğine inanılıyor .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !