Marmara Denizi'nde tehlike

Haber Tarihi : 17.08.2009 17:15:54 Marmara Denizi Sahillerinde, zehirli balon balıklarının yoğun biçimde görülmesinin beklendiği bildirildi.
A +   A -

 

Balıkesir Ü ; niversitesi Fen Edebiyat Fakü ; ltesi Hidrobiyoloji Bö ; lü ; mü ; Anabilim Dalı Başkanı Doç ; . Dr . Hatice Torcukoç ; , AA muhabirine yaptığı aç ; ıklamada , kü ; resel ısınmanın etkilerinin denizlerde net bir biç ; imde gö ; zlendiğini belirtti .

20 yıldır lesepsiyen tü ; rler ü ; zerinde ç ; alışmalar yaptığını ifade eden Torcukoç ; , kü ; resel ısınmanın etkisiyle değişen su sıcaklığının , bazı tü ; rlerin kuzeye gö ; ç ; etmesine neden olduğunu sö ; yledi .

Kızıldeniz ' den Marmara denizine yoğun bir gö ; ç ; olduğunu bildiren Torcukoç ; , bu akınla birlikte zehirli tü ; rlerin de Marmara denizinde gö ; rü ; leceği uyarısında bulundu .

Torcukoç ; , zehirli tü ; rler iç ; inde ' en tehlikeli tü ; r ' olarak adlandırılan ' balon balığı ' nın Edremit Kö ; rfezi ' nde gö ; rü ; ldü ; ğü ; nü ; ve her geç ; en gü ; n Marmara ' ya yaklaştığını belirterek , şö ; yle konuştu : ' Zehirli bir tü ; r olan balon balığının , ilk 5 yıl iç ; inde Marmara Denizinde gö ; rü ; lmesini bekliyoruz . Şuanda Edremit Kö ; rfezi ' nde bu balıkların varlığını kayıt altına aldık .

Balon balığı tü ; rü ; , zehirli olmasının yanı sıra , balıkç ; ıların ağlarını parç ; alayan , balık yumurta ve larvalarını yiyerek deniz habitatını da olumsuz etkileyen bir tü ; r olma ö ; zelliğine sahip .

Kü ; resel ısınma nedeniyle sularda 1-2 derece sıcaklık artışı , okyanuslarda yaşayan tü ; rlerin yaşam şartlarını tedirgin ediyor . Bu nedenle bu tü ; rler kuzeye akıyor . Adriyatik ve Atlantik okyanusunda yaşayan pek ç ; ok tü ; r , Marmara Denizine yaklaşıyor . Daha ö ; nce zehirli balon balığı Gü ; ney Ege ve Akdeniz ' de de gö ; rü ; ldü ; . '


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !