Kağıthane'de İki Tarihi Çeşme Restore Edildi

Haber Tarihi : 13.12.2017 12:57:28 Kağıthane’de tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılıp koruma altına alınması çalışmaları devam ederken, Osmanlı döneminden kalma iki çeşme, Kağıthane Belediyesi tarafından restore edildi.
A +   A -

Roma, Bizans ve Osmanlı’da önemli bir yerleşim yeri olan Kağıthane’de tarihi eserleri koruma çalışmaları devam ediyor. Tarihi Kasap Çeşmesi ve Duvar Çeşmesi belediye çalışmaları kapsamında Kağıthane Belediyesi tarafından restore edildi. Çeşmelerden yıllar sonra yeniden su akmaya başladı.

Çeşmelerin açılışı Kağıthane Hasbahçe Caddesi’nde düzenlenen bir programla yapıldı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Kağıthane’yi tarihiyle iç içe modern bir şehir haline getirmek için 14 yıldır çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. İlçemizin en kıymetlileri tarihi eserlerimizin tamamını restore ettik. Kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkan yer altı tarihi eserlerimizi de müzelerimizde koruma altına aldık. Tarihi çeşmelerimizin restorasyonunda kesinlikle imitasyon malzeme kullanmadık. Birebir orijinal parçaları çok uzun uğraşlar sonucu bir araya getirerek çeşmelerimizi aslına uygun restore ettik" diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !