İbrahim Öztek Açıklaması 'Amerika'nın İran Ambargosu Türkiye'ye Ve Tüm Dünya'yadır'

Haber Tarihi : 09.11.2018 12:38:10 Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Amerika’nın İran’a yaptığı ambargonun Türkiye’ye ve tüm Dünya’ya olduğunu söyledi.
A +   A -

Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, ABD’nin İran’a uygulama kararı aldığı ambargo ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öztek, İran’ın bahane olduğunu belirterek, "Ambargo Türkiye’ye ve Türk milletinedir. Daha sonra Amerika’nın etki alanım dediği, Çin sınırlarına kadar Türk yurtlarıdır.

BOP ile bölgeye çöreklenen Amerika, Orta Doğu’nun petrol ve gazını ele geçirmek için Arap Baharı projesi ile Kuzey Afrika ve Irak petrollerini ele geçirdikten sonra sıra şimdi Suriye’dedir. Bundan sonra ise gözü; İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan petrol-gazı yani Hazar havzasıdır.

Bugün İran’ın nüfusu 80 milyon kadar olup, bunun öyle veya böyle yarısı Türk’tür. Bu durumda İran aynı zamanda bir Türk ülkesidir. Zira burada yaşayan Türkler, Türkiye ve Azerbaycan ile sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik iş birliği içindedirler. Turistik alanda da en çok ziyaret ettikleri ülke Türkiye’dir. İran şahının devrilmesinden sonra da Türkiye’ye gelen İranlı nüfus en az 1,5 - 2 milyon kadardır.

Irak’ta Kerkük, Musul, Telafer, Tuzhurmatu gibi şehirler ile Suriye’nin kuzeyi de Türkler’in ülkesidir. Bunlar Amerika eli ile yok edilmiştir. Genişletilmiş Büyük Ortadoğu coğrafyası ise tamamen Türk coğrafyasıdır.

Türkiye, petrol ihtiyacının en az yüzde otuzunu İran’dan karşılamaktadır. İran, aynı zamanda bizim doğalgaz kaynağımızdır. İran’a altın, çelik profil, lif levha ve otomotiv yan sanayi ürünleri ağırlıklı olmak üzere her alanda ihracat ve sınır ticareti gerçekleştirilmektedir. Orta Asya yolumuz İran’dan geçmektedir. İran’ın Çin ve Hindistan’ın ardından Güney Kore ile birlikte en çok ticaret yaptığı ülkelerden biri Türkiye’dir. İran petrol-gazının da büyük bir kısmı Hindistan ve Çin’e gitmektedir. Hatta Çin, Rusya ve İran işbirliği içinde Hazar Denizi ile Basra Körfezi’ni birleştirecekleri kanal ile Hazar petrolünü kısa ve emniyetli yollardan Çine taşımayı planlamaktadırlar. Yine Trans Hazar ve Nabuk projeleri ile Avrupa’ya uzanacak petro-gaz arterleri de bu ve benzeri ambargolarla engellenmiş veya engellenecektir" dedi."Amerika, bölgemizde Türkiye ile dost ülke bırakmamıştır"

Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok AB ülkesinin İran’la önemli ticari ilişkiler içinde olduğunu da vurgulayan Öztek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İran’a yapılacak ambargo önce Türkiye’yi sonra İran’la ticaret yapan Avrupa ülkelerini, Rusya’yı, Orta Doğu ülkelerini, Asya Türk ülkeleri, Hindistan, Çin, Güney Kore gibi pek çok ülkeyi etkileyecektir. Amerika Türkiye’ye, İran’dan petrol alma, ihtiyacını ben karşılayacağım diyor mu? Böyle bir şey mümkün değil. O zaman Amerika, Türkiye’yi doğrudan, diğer ülkeleri ise dolaylı olarak ekonomik çıkmaza sürüklemeyi hedeflemektedir. Geçtiğimiz temmuz ayında Cumhurbaşkanı ve Dışişleri bakanımız konuya yönelik itirazlarını dile getirmişlerdir. Bir Rahip Brunson olayı ile Türk ekonomisine kasteden Amerika, bu kasıtlı hareketlerini her fırsatta deneyecektir. Türkiye’nin sözde dostu ve stratejik ortağı olan Amerika, bölgemizde Türkiye ile dost ülke bırakmamıştır. Bugün Türkiye’nin kardeş Azerbaycan’ın yanı sıra ikinci dostu İran’dır. İran ile Suriye’de de aynı cephedeyiz. Suriye’de Amerika ile ise örtülü bir savaş içindeyiz. Amerika’nın en büyük korkusu ise; Türkiye’nin İran ve Rusya ile oluşturacağı ekonomik ve askeri birlikteliktir. Bu birliktelik sahipsiz Orta Doğu’da bundan böyle Türkiye ve bölge için de giderek önem kazanmaktadır.

Amerika’nın oluşturduğu Rojova hattı, ilk planda Irak, Mısır, İsrail, Suriye, ve Kıbrıs Rum bölge petrol-gazını dünyaya pazarlayacağı yeni projesidir. Gelecekte ise bu hattı Hazar petrol-gazı için kullanmayı planlamaktadır. Bu nedenle yüzyıl daha petrolün bedeli kanla ödenecek ve bu kanı Amerika içecektir."

"Tüm Dünya’ya ambargodur"

"İran’a ambargo, birinci planda Türk ekonomisine önemli ölçüde darbe indirecektir" diyen Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, sözlerini şöyle tamamladı:

"İran Türkleri ile ve dolayısı ile Türkistan Türkleri ile aramızı iyice açacak, Türk birliğine gidecek yolu da engelleyecektir. Bu ambargo ile Çin’e ve Hindistan’a giden İran petrol-gazını engelleyerek, kısa bir zaman içinde ekonomisini bir numara yapma gayretindeki Çin’i de frenleyecektir. Avrupa’ya taşınacak petrol-gaz arterlerini engelleyerek, Avrupa’nın enerji ihtiyacını da kısıtlayacaktır. İran’a uygulanacak Amerikan ambargosu, tüm Dünya’ya ambargodur."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !