Başkonsoloslar Ve Belediye Başkanları Türkiye'nin Ab Üyeliği İçin Bir Araya Geldi

Haber Tarihi : 12.05.2010 12:47:23 Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen "AB Günü" etkinliği kapsamında İngiltere, İsveç, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İrlanda, Romanya ve Slovakya Başkonsolosları ile birçok il ve ilçe belediye başkanı bir araya geldi
A +   A -

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen "AB Günü" etkinliği kapsamında İngiltere, İsveç, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İrlanda, Romanya ve Slovakya Başkonsolosları ile birçok il ve ilçe belediye başkanı bir araya geldi.
Belediye Başkanı Murat Aydın'ın ev sahipliği yaptığı "Konsoloslar ve Başkanlar Türkiye'nin AB Üyeliği İçin El Ele" toplantısına İstanbul'un yanı sıra birçok il ve ilçeden belediye başkanları da katıldı. Toplantıda yerel yönetimlerin AB ile ilgili çalışmaları ve projelerin tanıtımının yanı sıra Avrupalı yerel yönetimlerle ilişkiler ve lobi faaliyetleri de masaya yatırıldı.
Toplantının açılışında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Türkiye Avrupa Birliği'ni son derece önemseyen bir ülke olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin AB'ne girme sürecinde yerel yönetimler arası ilişkilerin son derece önemli olduğunu vurguladı.
AB'ne girme sürecinde Anadolu toprakları kültürünün, AB kültürü içine dahil edilmesi ve büyük bir kültür zenginliğinin oluşturulmasının önemine değinen Aydın, "Buna hem Türkiye'nin hem de AB'nin ihtiyacı vardır diye düşünüyorum. Bu kültürlerin kaynaşmasında yerel yönetimlerin de büyük etkisi vardır. Zeytinburnu'nda Yenikapı Mevlevihanesi, Anadolu kültürünün batıya yayılması konusunda önemli işler yapmıştır. AB'nin güçlenmesinin, Türkiye'nin AB'ne dahil olması ile mümkün olacağını düşünüyorum. Bu gücün
oluşturulmasında İstanbul'daki birlik üyesi ülkelerin konsoloslarının çalışmalarının önemli olacağını düşünüyorum" dedi.
Toplantıda söz alan Avusturya'nın İstanbul Başkonsolosu Paul Jenewein, Belçika'nın İstanbul Başkonsolosu François Del Marmol ve Romanya'nın İstanbul Başkonsolosu Stefana Gravu ise Türkiye'nin AB sürecini desteklediklerini ve yerel yönetimlere her türlü konuda kapılarının açık olduğunu söylediler.
Macaristan Başkonsolosu Andreas Gyenge ise yerel yönetimlerin Türk insanlarının temsilcileri olarak ciddi olarak AB için çaba sarf ettiğini gördüğünü belirterek, "Amacınız da toplumunuzu AB'ye taşıyabilmek. AB kültürlerin ve ruhların da bir birliği. Biliyoruz ki gelecekte bir birlikteliğimiz olacak. Kendi geleceğinizi bizimle birlikte düşünmezin de bizi teşvik ediyor. Bu bağlamda Macaristan her türlü desteğe açık. Bu kolay yürünecek bir yol değil. Sonunda ışıklı bir kapı var ama bu yol son derece zorlu.
Vatandaşlarınızı ve şehrinizi AB üyesi yapabilme konusunda başarılı olacağınızı düşünüyorum" dedi.
Gyenge, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesinin Avrupa ve Türkiye arasında bir köprü kurduğuna inandığını ifade ederek, bu fırsattan maksimum seviyede yararlanmak gerektiğinin altını çizdi.
Çek Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Irena Krasnicka da Türkiye'nin AB üyelik sürecinde Çek Cumhuriyeti'nin yaptığı hatalardan ders alabileceğini kaydetti. AB'nin bir kültür birliği olduğunu söyleyen Krasnicka, "Her bir kültürün farklı bir mantalitesi var. Hiçbirimiz bir diğeri ile aynı değiliz. Türkiye olarak sizler de farklı bir kültürsünüz. Bu yüzden Türkiye'nin kendi resmini çizmesi önemlidir. Türkiye AB'deki tüm ülkelere büyük katkı getirecektir. AB'de böyle büyük bir ülke ile karşılaşmanız
mümkün değil. Yalnızca AB kültürünün size aktarılması önemli değil sizin kültürünüz de bizim açımızdan anlaşılması önemli" şeklinde konuştu.
İsveç Başkonsolosu Torkel Stiernlöf ise Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediklerini ifade ederek, "Sizin para biriminiz ve bizim hükümetimizin para birimi arasında farklar bulunsa da biz size finansal desteğimizi 2013 yılına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz. İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı şu an Ankara'da çalışıyor. AB'ye verilen yerel desteği arttırmamız gerektiğini düşünüyorum. Sizlere ve meslektaşlarınıza çalışmaya devam etmenizi tavsiye etmek istiyorum. Sahip olduğunuz bu geniş nüfuz AB'ye elbette
büyük bir katkı getirecektir" diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !