Ağaç İşleme Sanayicilerinden Haydarpaşa Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi'ne Makine Ve Eğitim Desteği

Haber Tarihi : 02.05.2019 17:49:56 Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İşadamları Derneği (AİMSAD) Türkiye’nin 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde belirlenen mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi, okul-sanayi işbirliğinin hızlandırılması projesine destek vererek, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile işbirliği protokolünü imzaladı. Nitelikli eleman ihtiyacının yoğun olduğu bir dönemde, okulun Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü Atölyesi’ne makine desteği sağlanırken hem öğrencilere, hem de sektöre eğitimler verilecek.
A +   A -Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Türkiye’nin 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde belirlenen mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi, okul-sanayi işbirliğinin hızlandırılması projesine ilk somut desteği vererek, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile protokol imzaladı. Protokol çerçevesinde, okulun Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü Atölyesi’ne makine parkuru desteği veren AİMSAD, hem öğrencilere, hem de sektör çalışanlarına burada eğitimler verecek.

Türkiye’nin nitelikli eleman ihtiyacının yoğun olduğu bir dönemde, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un mesleki ve teknik eğitimde dönüşüm için düğmeye bastıkları açıklamasının ardından çalışmalara başlayan AİMSAD, mesleki eğitim için Türkiye’de sektör açısından bir ilk olduğu belirtilen projeyi hayata geçirdi. Protokol imza törenine İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İstanbul. Artık sektörde deri var, cam var, mermer var. Yetişmekte zorlanıyoruz ama aşacağız. Burada farklı, nitelikli eğitimler yapmayı düşünüyoruz. Dernek olarak sigorta firmaları ile de görüşüp eğitimden geçmeyen elemanların kullandığı mobilyalara sigorta yapılmaması için uğraşacağız. Milyonlarca liralık makineleri kuruyoruz ama kullanan anlamıyor, makine servise gidiyor" şeklinde konuştu.

Okulun ’hamisi’ olduğunu dile getiren Erol, bu protokolün ardından bu yıl içinde otomasyon bölümü için çalışmaları olduğunu, ardından savunma-havacılık ve makine imalat bölümü için yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladı.Öğrencilere staj ve istihdam desteği

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak da, makine parkuru hakkında bilgi verdi. Ev ve ofislerde kullanılan bir panel mobilyayı baştan sona üretebilecek bir atölye kurulacağını söyleyen Kaçak, "Öğrencilerin yanı sıra, hafta içi akşam ve İstanbul akabinde Bursa, Ankara ve İzmir gibi başka illere de taşımayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Kaçak ayrıca, makineleri hibe etmediklerini, geçici kullanım için verdiklerini belirterek, bürokrasiye takılmadan 4-5 yıl sonra yeni teknolojiyi getirebilmek için bunu yapacaklarını ifade etti.İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Büyükdede, projenin sahibi AİMSAD’ın bir değer olduğunu ifade ederek, "Bu okul da marka yapmış bir okul. Bunu yukarılara çıkaracağız. Okulu lokomotif okul yapacağız" dedi.Sektörün kurduğu ilk sürekli eğitim merkezi

Okul müdürü Lütfü Cevahir ise okul hakkında bilgiler verdi. 44 dönüm arazide, 14 bine, 3 bin öğrenci ve 300’e yakın öğretmenle hizmet verdiklerini söyleyen Cevahir, şunları söyledi: "Bu laboratuvar belki de tüm Türkiye’ye hizmet edecek. Bu, sektörün kurduğu ilk sürekli eğitim merkezi olacak. Bu proje, işin yüzde 20’si. Bundan sonra herkese çok büyük iş düşüyor".